O‘zbekiston moliya sohasining raqamlashtirilish. Mahalliy va xalqaro tajriba
O‘zbekiston bozorida yetti yildan ortiq faoliyat yuritib kelmoqda. So‘nggi paytlarda sohada kechayotgan asosiy moliyaviy jarayonlarni raqamlashtirishda kompaniya mutaxassislari faol ishtirok etmoqda. Ushbu jarayonlar haqida batafsil FinTech & Retail CA resursiga ATMOS asoschisi, boshqaruvchi hamkor Mardon Anvarov so‘zlab berdi.
FinTech & Retail CA: ATMOS kompaniyasi Visa va Mastercard kartalari uchun rasmiy servis-provayder hisoblanadi. Bu O‘zbekiston bozorida mahalliy va xalqaro mijozlarga to‘lov yechimlarini taqdim etish nuqtai nazaridan nima beradi?
M. Anvarov: Men ushbu savolni bir necha qismga bo‘lishni taklif qilaman. Visa va Mastercard rasmiy to‘lov xizmati provayderi (Payment service provider, PSP) sifatida biz ularning O‘zbekiston hududidagi rasmiy vakolatli hamkori bo‘lib faoliyat yuritamiz. Bu nimani anglatadi? Bu – ishonch belgisi va ularning xizmat sifati va xavfsizlik standartlariga muvofiqlikdir. Rasmiy servis-provayder sifatida biz bir nechta ustunliklarga egamiz:
- Xalqaro to‘lov tizimlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri kirish - aslida biz Visa va Mastercard kartalari orqali tranzaksiyalarni vositachilarsiz yo‘naltiramiz.
- Shaxsiy texnologik infratuzilma - bu kompaniyaning uchinchi tomon protsessinglariga bog‘liq emasligini va moslashuvchan yechimlarni taqdim eta olishini anglatadi.
- PCI DSS sertifikati (odatda majburiy) – karta egalari ma’lumotlarini qayta ishlashda yuqori darajadagi xavfsizlik.
Savolning ikkinchi qismi va, mening fikrimcha, eng muhimi - bu mijozlarimiz va hamkorlarimizga nimani taqdim etishimizdir:
- Xalqaro hisob-kitoblarga kengroq kirish: Davlatdan chetga to‘lovlarni qabul qilish va jo‘natish imkoniyati. Xalqaro onlayn do‘konlar va xizmatlardagi onlayn to‘lovlar (masalan, Amazon, Netflix, Google Ads).
- Mahalliy banklar va fintech’lar bilan integratsiya: biz banklar uchun “white label” yechimlar yaratib, ularning bek-ofisi sifatida ishlashimiz mumkin.
- Jozibador komissiyalar va shartlar:vositachilarning yo‘qligi sababli sotuvchilar va foydalanuvchilar uchun komissiyalarni kamaytirish mumkin.
Shuningdek, bu O‘zbekistonda to‘lov usullarini (MPS — Visa va Mastercard, hamda NPS — Humo va Uzcard) olishni istagan xalqaro o‘yinchilar uchun ham dolzarbdir. Ular uchun biz Visa va Mastercard tomonidan tan olingan ishonchli mahalliy hamkormiz. Shuningdek, ATMOS xalqaro fintex ishtirokchilari uchun kartalarni chiqarish va to‘lovlarni qabul qilishda ishga yaroqli infratuzilmasiga ega to‘lov hamkori bo‘lishi mumkin.
FinTech & Retail CA: ATMOS — 7 yillik tajribaga ega to‘lov tashkiloti bo‘lib, to‘lov jarayonlarini avtomatlashtirish uchun keng ko‘lamli yechimlarni taklif etadi. 2024 yil va 2025 yil boshida asosiy yutuqlaringiz nimalardan iborat?
M. Anvarov: Bizning mutaxassislarimiz O‘zbekiston moliya sohasini raqamlashtirishda qanday ishtirok etayotgani va yaqinda qanday asosiy innovatsiyalarni joriy etganimiz haqida bir-ikki so‘z gapirib o’tmoqchiman.
Biz Visa va Mastercard kartalari uchun qulay ekvayringni ishga tushirdik.Shunday qilib, biz merchantga barcha mashhur karta turlarini bitta ta’minotchidan olish imkoniyatini taklif qilamiz va foydalanuvchiga istalgan kartani bitta sahifada ulash imkoniyatini beramiz.
Biz strategik hamkorlik va bir qator yirik mijozlarni, ayniqsa e-commerce bozorida ishga tushirish orqali bozordagi ishtirokimizni sezilarli darajada oshirdik. Hozir bu bozor biz uchun strategik ahamiyatga ega va biz ushbu yo‘nalishdagi xizmatlarni faol ravishda kengaytirmoqdamiz.
Barcha harakatlarimiz raqamlarda namoyon bo‘lmoqda. Biznesning o‘sishii eng muhim yutuqlardan biri deb hisoblayman. 2024 yilda qayta ishlangan tranzaksiyalar miqdori 400 mln AQSH dollardan oshdi, mijozlar soni esa 700 dan ortiq tashkil etdi. Bular, o‘z mobil ilovalari, saytlarida va boshqa platformalarda to‘lovlarni qabul qilishni bizga ishonib topshirgan bizneslar. 2025 yilda ham faol o‘sishda davom etmoqdamiz,shu bilan birga mijozlarimiz va hamkorlarimiz o‘rgangan sifatni saqlab qolgan holda o‘sishimiz muhimdir.
FinTech & Retail CA: Menga ma’lumki, kompaniya infratuzilmasi to‘liq PCI DSS talablariga mos. Siz xavfsizlik sohasida sun’iy intellekt yoki boshqa yangi texnologiyalardan foydalanasizmi?
M. Anvarov: Mutlaqo to‘g‘ri, ATMOS (NIPT MCHJ) PCI DSS 4.0.1. bo‘yicha QSA-auditiga mos keladi, biz barcha to‘lov tashkilotlari kabi har yili auditdan o‘tamiz va bunday yondashuvni samarali deb hisoblaymiz. ATMOS tizimida to‘lovlar xavfsizligi va o‘rnatilgan to‘lov xizmatlarimiz xavfsizligi ustuvor hisoblanadi. Axir, fintech va bankingda IT-xavfsizlikning to‘g‘ri qurilgan arxitekturasi fundament hisoblanadi.
Hozirda joriy etish bosqichida sun’iy intellektga asoslangan agentlar mavjud bo‘lib, ular frod-faollikni kuzatish va aniqlash uchun mo‘ljallangan. Biz ko‘p yillardan beri frodni aniqlashning samarali algoritmlaridan foydalanamiz. Sun’iy intellekt agenti bu holda mavjud yechimlarning o‘rnini bosuvchi emas, balki to‘ldiruvchi "fitch-killer"ga aylanishi kerak. Garchi kelajakda SI-agent klassik yechimlarni butunlay almashtirish ehtimoli mavjud. Shuningdek, muddatli to‘lovlarni amalga oshirishda qarz oluvchini baholash uchun yangi AI skoring modellarini joriy etish bosqichida.
FinTech & Retail CA: Sizningcha, onlayn to‘lov jarayoni qanday bo‘lishi kerak va u sotuvlar hamda xaridorlarning sodiqligini qanday oshirishi mumkin?
M. Anvarov: Birinchi navbatda, u qulay, tushunarli va ommabop bo‘lishi kerak. Odatda biz, hamma narsa “choynak” tushunadigan darajada oddiy bo‘lishi kerak deb hazillashamiz, ya’ni juda oddiy va tushunarli bo‘lishi kerak. Onlayn-to‘lov deganda faqat sayt yoki mobil telefon orqali to‘lovni nazarda tutmaymiz. Bu shuningdek invoislar, to‘lov havolalari, tokenlar orqali ham amalga oshirilishi.
Onlayn-ekvayring, birinchi navbatda, potensial bitimdan muvaffaqiyatli to‘langan bitimga maksimal konvertatsiyani ta’minlashi kerak, chunki har qanday biznes ehtimoliy mijozni to‘lov sahifasiga yetkazish uchun ko‘p mablag‘ sarflaydi.Shu bilan birga, u maksimal xavfsiz bo‘lishi shart.
Konversiya nuqtayi nazaridan to‘g‘ri flow (oqim / uzatish / jarayonlar va algoritmlar) muhim - turli kompaniyalarda o‘ziga yarasha farqlar mavjud - masalan, mahsulotlarni yetkazib berishda buyurtma qiymati bajarish mobaynida bir necha marta o‘zgarishi mumkin. Tovarlarning mavjudligi yoki tovarlarning aniq og‘irligidan kelib chiqib, mablag‘larni ushlab qolish, to‘lovni tasdiqlash, hamda zarur bo‘lganda qisman qaytarishlardan foydalanish muhimdir. Bu mijozga uning kartasidan qachon va nima uchun pul yechilayotganini aniq tushunishga imkon beradi. Shuningdek, foydalanuvchi uchun qulaylikni inobatga olish muhim - bu yerda kartani ilovaga biriktirish imkoniyati ajoyib usul hisoblanadi - shunda mijoz har bir xarid paytida kartani terishi shart bo‘lmaydi va mijozni ushlab qolishga yordam beradi.
ATMOS, API orqali Uzcard, Humo, Visa va Mastercard kartalari bilan ishlash uchun barcha zarur vositalarni taklif etadi - bu har qanday biznes uchun maqbul to‘lov usulini yaratish va ehtimoliy mijozdan doimiy mijozga aylanishiga erishishni imkoniyat beradi.
Doimiy raqamli tahdidlar ko‘payib borishi bilan, to‘lov jarayoni xavfsiz bo‘lishi juda muhim, chunki shaxsiy yoki karta ma’lumotlarining tarqalib ketishii — bu pul mablag‘larini yo‘qotishning bevosita tahdididir. Bu yerda muhimi shuki, to‘lov tashkilotining o‘z hamkorlari va foydalanuvchilarini himoya qilish uchun qanday choralar ko‘rayotgani muhim. Karta ma’lumotlari xavfsiz shifrlangan holatda saqlanishi va qayta ishlanishi hamda to‘lov tashkilotining infratuzilmasi tashqi tahdidlardan himoyalangan bo‘lishi muhimdir. Buning uchun PCI DSS kabi xalqaro standartlar joriy etilishi zarur, hamda penetratsion testlar kabi boshqa vositalar ham qo‘llanilishi kerak. To‘lov tashkiloti xavfsizlikni ta’minlash uchun zarur standartlarni joriy qilishi va choralar ko‘rishi lozim..
ATMOS har yili tashqi audit orqali PCI DSS standartiga muvofiqligini tasdiqlaydi va o‘z infratuzilmasi xavfsizligini ta’minlash uchun katta resurslarni yo‘naltiradi, shunda hamkorlar va ularning foydalanuvchilari har bir tranzaksiyaning xavfsizligidan xotirjam bo‘lishlari uchun.
Bizning xizmatlarimiz sotuvlar va samaradorlikni oshirishga yordam bergan holatlar mavjud. Masalan, ATMOS RETAIL - bizning xizmatimiz - muddatli to‘lovlar jadvali, SMS-jo‘natish, avtomatik to‘lovni sozlash bilan beriladigan tovarlarni hisobga olish va monitoring qilish imkoniyatini berdi. Ushbu xizmat savdogarlarga savdoni ko‘paytirishga, tovarlarni sotishga, shuningdek, oylik to‘lovlarni yig‘ishga yordam berdi.
Shuningdek, bizning portfolioimizda mikromoliya tashkilotlari uchun avto-to‘lov servisi ham mavjud. Hamkorlarimiz tizimiga integratsiya orqali biz qarz oluvchilarning kartalaridan mablag‘larni jadval asosida avtomatik yechib olish imkonini yaratamiz — mijoz ofis yoki kassaga kelmasigi mumkin. Mijoz to‘lovni qachon amalga oshirish haqida o‘ylamaydi, tizim buni o‘zi amalga oshiradi. Bunday holatlardan bizda juda ko‘p.
Bizning yechimlarimiz PaaS (payment-as-a Service + SaaS (Software-as-a Service) sifatida taqdim etilgan. Bizning to‘lov yechimlarimiz va xizmatlarimizdan taksi parklar, sayohatlar, marketpleyslar, E-com, HoReCa, moliya institutlari va boshqalar kabi iqtisodiyot tarmoqlaridagi kichik, o‘rta va yirik kompaniyalar foydalanadi.

Платежная организация ATMOS уже более семи лет работает на рынке Узбекистана. Специалисты компании принимают активное участие в цифровизации основных финансовых процессов, которые проходят в отрасли в последнее время. Подробнее об этих процессах ресурсу FinTech & Retail CA рассказывает основатель, управляющий партнер ATMOS Мардон Анваров.
FinTech & Retail CA: Компания ATMOS является официальным сервис-провайдером для карт Visa и Mastercard. Что это дает в плане предоставления платежных решений на рынке Узбекистана для местных и международных клиентов?
М. Анваров: Предлагаю разделить данный вопрос на несколько частей. Являясь официальным платежным сервис-провайдером (Payment service provider, PSP) Visa и Mastercard, мы выступаем их официальным авторизированным партнером на территории Узбекистана. Что это значит? Это знак доверия и соответствия их качеству сервиса и безопасности. Есть несколько пунктов, которые мы получаем как официальный сервис-провайдер.
Вторая часть вопроса, и на мой взгляд самая важная – это то, что мы можем предоставить нашим клиентам и партнерам:
Также, это актуально для международных игроков, которые захотят получить варианты оплаты, такие как МПС (Visa и Mastercard) и НПС (Humo и UzCard) – для них мы идеальное решение и доверенный локальный партнер со стороны Visa и Mastercard. Также ATMOS может выступать платежным партнером с рабочей инфраструктурой для международных финтех-игроков при эмиссии карт и приеме платежей.
FinTech & Retail CA: ATMOS — платежная организация с 7-летним опытом, предлагающая широкий спектр решений для автоматизации платежных процессов. Какие основные достижения вы могли бы отметить за 2024 год и начало 2025 года?
М. Анваров: Итак, несколько слов о том, как наши специалисты участвуют в цифровизации финансовой сферы Узбекистана и какие ключевые инновации мы внедрили за последнее время.
Мы запустили удобный эквайринг с карт Visa и Mastercard. Таким образом, мы предлагаем возможность мерчанту получить охват всех популярных типов карт у одного поставщика, а пользователю даем возможность привязывать любые карты на единой странице.
Мы существенно увеличили свое присутствие на рынке благодаря стратегическим партнерствам и запуску ряда больших клиентов, особенно на рынке e-commerce. Сейчас этот рынок является стратегически важным для нас, и мы активно расширяем сервисы, предлагаемые данному сегменту.
Все наши усилия отражаются на цифрах. Одним из важнейших достижений я считаю рост самого бизнеса. В 2024 году объем обработанных транзакций превысил эквивалент 400 млн долл. США, а количество клиентов – свыше 700. Это бизнесы, которые доверили нам прием платежей в своих мобильных приложениях, сайтах и других платформах. В 2025 году мы продолжаем активно расти, при этом нам важно расти с сохранением того качества, к которому привыкли наши клиенты и партнеры.
FinTech & Retail CA: Насколько мне известно вся инфраструктура компании полностью соответствует PCI DSS. Используете ли вы в своей сфере безопасности технологии на основе искусственного интеллекта или иные новые технологии?
М. Анваров: Совершенно верно, ATMOS (ООО НИПТ) соответствует QSA-аудиту по PCI DSS 4.1, мы, как и все платежные организации ежегодно проходим аудит и считаем такой подход наиболее эффективным. В ATMOS безопасность платежей и безопасность наших встроенных платежных сервисов является приоритетом. Ведь в финтехе и банкинге грамотно выстроенная архитектура ИТ-безопасности является фундаментом.
Сейчас на этапе внедрения находятся агенты на базе искусственного интеллекта, для отслеживания и выявления фрод-активности. Мы уже много лет используем эффективные алгоритмы определения фрода. ИИ-агент в данному случае должен стать некой «киллер-фитчей» не замещающей, а дополняющей действующие решения. Хотя есть вероятность что в перспективе ИИ-агент заменит классические решения полностью. Также на этапе внедрения новые скоринговые ИИ-модели для оценки заемщика при выдаче рассрочек.
FinTech & Retail CA: Каким, по вашему мнению, должен быть процесс онлайн-оплаты и как он может повысить продажи и лояльность покупателей?
М. Анваров: В первую очередь он должен быть удобным, понятным и доступным. Мы обычно шутим, что все должно быть, как для «чайников», то есть – предельно простым и ясным. Когда мы говорим про онлайн-оплату, это не просто оплата на сайте или при помощи мобильного телефона. Это также возможность оплаты через инвойсы, платежные ссылки, токены.
Онлайн-эквайринг должен в первую очередь давать максимальную конверсию от потенциальной сделки до успешно оплаченной сделки, ведь любой бизнес тратит немалые ресурсы для того, чтобы привести потенциального клиента до платежной страницы. И при этом – быть максимально безопасным.
С точки зрения конверсии важен правильный flow (поток / передача / процессов и алгоритмов) – у разных компаний есть отличия – например, для доставки продуктов сумма заказа может меняться несколько раз в ходе исполнения. Исходя из доступности товаров или точного веса товаров, важно использовать холдирование средств, подтверждение платежа, а также частичные возвраты, когда они необходимы. Это позволяет клиенту четко понимать, когда и за что с его карты списываются деньги. Также важно учесть удобство для пользователя – отличным инструментом здесь является возможность прикрепления карты в приложении – так покупателю не нужно будет вводить карту при каждой покупке, и клиента будет легче удержать.
ATMOS предлагает все необходимые инструменты для работы с картами Uzcard, Humo, Visa и Mastercard через API – для того чтобы любой бизнес мог выстроить оптимальный путь оплаты и достичь максимальной конверсии из потенциального клиента в постоянного покупателя.
С постоянным увеличением цифровых угроз также важно, чтобы процесс оплаты был безопасным, ведь утечка персональных или карточных данных – это прямая угроза потери денежных средств. Здесь важно то, какие меры принимает платежная организация для безопасности своих партнеров и их пользователей. Важно, чтобы карточные данные хранились и обрабатывались в безопасном зашифрованном виде, а инфраструктура платежной организации была защищена от внешних угроз. Для этого существуют международные стандарты, такие как PCI DSS, которые необходимо внедрять, а также другие инструменты, такие как тесты на проникновение, и т. д. Платежная организация должна внедрять стандарты и принимать меры для обеспечения безопасности своей инфраструктуры.
ATMOS ежегодно подтверждает свое соответствие стандарту PCI DSS с помощью внешнего аудита, а также инвестирует существенные ресурсы для обеспечения безопасности своей инфраструктуры для того чтобы партнеры ATMOS и их пользователи могли быть спокойны за безопасность каждой транзакции.
У нас есть кейсы, когда наши решения реально помогали поднимать продажи и эффективность. ATMOS дал возможность вести учет и мониторинг выдаваемых товаров в рассрочку, с графиком платежей, с СМС-рассылкой, с настройкой автоплатежа. Данный сервис помог мерчантам повысить продажи, реализовывать товары, а также собираемость ежемесячных платежей.
Также в нашем портфолио есть сервис автоплатежа для микрофинансовых организаций. Интегрировавшись с системой наших партнеров, мы даем возможность списывать средства с карт заемщиков по графику, не приходя в офис или на кассу. Клиенту не нужно задумываться, когда ему оплатить, система сделает это сама. Таких кейсов у нас очень много.
Наши решения представлены как PaaS (payment-as-a Servce + SaaS (Software-as-a Service). Нашими платежными решениями и сервисами пользуются малые, средние и крупные компании в таких отраслях экономики такие как таксопарки, трэвел, маркетплейсы, Е-сом, HoReCa, финансовые институты и т. д.