O'zbekistonda to'lov bo'yicha hamkor tanlashda 7 ta asosiy jihat
Zamonaviy dunyoda elektron to'lovlar har qanday biznesning ajralmas qismiga aylanmoqda, ayniqsa onlayn savdo sharoitida. Bu O'zbekiston uchun ham to'g'ri. Agar hozirda e-commerce bozori shakllanish bosqichida bo'lsa, KPMG prognozlariga ko'ra, 2027 yil oxiriga kelib. ushbu bozor mamlakatdagi barcha chakana savdoning 9-11 foizini tashkil qilishi va 2,2 milliard dollarga yetishi mumkin.bunday katta potentsialni hisobga olgan holda, to'lovlarni onlayn qabul qilish masalasi tobora dolzarb bo'lib bormoqda. Biroq, O'zbekistonda biznes uchun to'g'ri to'lov sherigini tanlash qiyin vazifa bo'lishi mumkin. O'zbekistonda Stripe va Paypal kabi taniqli xalqaro to'lov tizimlari ishlamaydi. Shu munosabat bilan, O'zbekiston bozoriga kirishni rejalashtirayotgan xalqaro kompaniyalar, shuningdek, onlayn tarzda ishga tushirishni rejalashtirayotgan mahalliy biznes uchun to'lovlar dunyosida ishonchli yo'lboshchiga aylanadigan va biznesni rivojlantirishga e'tibor qaratadigan sherik tanlashga ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo'lish juda muhimdir.
Quyida to'lovlarni qabul qilish jarayonining xavfsizligi, qulayligi va samaradorligini ta'minlash uchun to'lov sherigini tanlashda e'tiborga olish kerak bo'lgan asosiy jihatlar keltirilgan:
1. O ' zbekiston Respublikasi Markaziy bankidan litsenziyaning mavjudligi:
To'lov sherigingiz barcha kerakli litsenziyalar va tartibga solish ruxsatnomalariga ega yoki yo'qligini tekshiring. O'zbekistonda to'lov faoliyati O'zbekiston Respublikasining "to'lovlar va to'lov tizimlari to'g'risida" gi 01.11.2019 yildagi -578-sonli Qonuni bilan tartibga solinadi. Ushbu qonunga muvofiq Markaziy bank to'lov tashkilotlari faoliyatini litsenziyalaydi. Litsenziyalangan to'lov tashkiloti bilan hamkorlik qonunchilikka rioya etilishini va biznesingiz manfaatlarini himoya qilishni kafolatlaydi. Yaxshiyamki, siz har doim barcha litsenziyalangan to'lov tashkilotlarining joriy reestrini Markaziy bank veb-saytida quyidagi havola orqali topishingiz mumkin: https://cbu.uz/ru/payment-systems/documents-license-applicati/payment-organizations/
2. Har xil turdagi kartalardan to'lovlarning mavjudligi:
Sizning to'lov sherigingiz O'zbekistonda ishlatiladigan turli xil bank kartalarini qo'llab-quvvatlashiga ishonch hosil qiling. Kuchli to'lov sherigi sizga Uzcard va Humo mahalliy to'lov tizimlari kartalaridan, shuningdek Visa va Mastercard kabi xalqaro to'lov tizimlaridan pul mablag'larini qabul qilish imkoniyatini beradi. Bu sizga bitta sherik va bitta integratsiya bilan maksimal darajaga erishishga imkon beradi, bu sizga uzoq muddatli buxgalteriya hisobi va rivojlanish resurslarini tejashga imkon beradi.
3. Integratsiyaning soddaligi va moslashuvchanligi:
To'lov sherigining integratsiyasi sizning rivojlanish guruhingiz uchun sodda va intuitiv bo'lishi kerak. Amalga oshirish vaqti va xarajatlarini minimallashtirish uchun qulay API va tegishli hujjatlarni taklif qiladigan sherikni qidiring. Mavjud integratsiya turlariga e'tibor bering-u o'z to'lov sahifasi, API, qulay vidjetlar orqali to'lov imkoniyatini taqdim etadimi va mashhur CMS uchun to'lov plaginlari. To'lov tashkilotining protsessing markazlariga qanday integratsiyalashganligi muhim omil hisoblanadi. Ular bank orqali yoki to'g'ridan-to'g'ri Uzcard va Humo orqali birlashtirilishi mumkin. Qayta ishlash markazlariga to'g'ridan-to'g'ri integratsiya to'lov tashkilotlariga bank infratuzilmasidagi yuzaga kelishi mumkin bo'lgan muammolarga bog'liq bo'lmaslik, shuningdek, mavjud bo'lgan barcha to'lov usullariga to'g'ridan-to'g'ri kirish va biznesga to'lov jarayonini amalga oshirish uchun yanada moslashuvchan usullarni taqdim etish imkonini beradi.
4. Karta ma'lumotlari xavfsizligi:
Bu to'lov sherigini tanlashda eng muhim jihatlardan biridir. Sizning sherikingiz xalqaro to'lov kartalari xavfsizligi standartlariga (PCI DSS) muvofiq karta ma'lumotlarini yuqori darajada himoya qilishiga ishonch hosil qiling. Bu sizni ham, mijozlaringizni ham mumkin bo'lgan moliyaviy xatarlar va ma'lumotlar buzilishidan himoya qiladi.
5. Infratuzilmaning ishonchliligi:
Hamkor to'lovlarni uzilish va uzilishlarsiz qayta ishlash uchun mustahkam infratuzilmani ta'minlashi kerak. Bu mijozlar ishonchini saqlab qolish va biznesingizni muammosiz davom ettirish uchun muhimdir. Sizning sherikingiz to'lovlarni qayta ishlash uchun qanday infratuzilmadan foydalanayotganini, server quvvati o'zinikimi, zaxira serverlari va tarmoq uskunalari mavjudligini so'rang, bu sizga uzluksiz ishlashni davom ettirishga imkon beradi va biron bir uskuna ishlamay qolganda ma'lumotlarni yo'qotmaydi.
6. Qo'llab-quvvatlash sifati:
Ishonchli to'lov sherigi integratsiya jarayonida ham, kundalik foydalanishda ham sifatli yordam ko'rsatishi kerak. To'lovlar bilan bog'liq muammolar tufayli sizning biznesingiz uzoq vaqt ishlamay qolmasligiga ishonch hosil qilish uchun so'rovlarga javob va muammolarni hal qilish vaqtiga e'tibor bering. Ko'pincha, integratsiyadan oldin yoki integratsiya jarayonida sizning so'rovlaringizga javob berish tezligi keyingi ishda ishonishingiz mumkin bo'lgan keyingi qo'llab-quvvatlash darajasining ko'rsatkichidir.
7. To'lov sohasidagi tajriba:
Sizning to'lov sherigingiz ushbu sohada tajribaga ega bo'lishi juda muhim, chunki siz unga ishonasiz biznesingizning eng muhim manbai bu sizning daromadingiz. Tajribali Parner bilan ishlash sizni pul yo'qotish, texnik xatolar va uzilishlar xavfidan xalos qiladi.
To'g'ri to'lov sherigini tanlash-bu sizning biznesingiz zamonaviy raqamli muhitda muvaffaqiyatli ishlashi uchun muhim qadamdir. Yuqoridagi jihatlarga rioya qilib, puxta tanlab olish orqali siz O'zbekistondagi kompaniyangiz uchun samarali va xavfsiz to'lov tizimini ta'minlashingiz mumkin.
Agar siz O'zbekistondagi biznesingiz uchun yangi to'lov hamkorini izlayotgan bo'lsangiz, ATMOS kompaniyasi sizga maslahat berishga va ishonchli hamkoringiz bo'lishga tayyor. ATMOS to'lov tashkiloti litsenziyasiga ega, Uzcard, Humo, Visa va Mastercard kartalaridan to'lovlarni qabul qilish imkoniyatini beradi, PCI DSS sertifikatiga ega, shuningdek 24/7 mavjud texnik qo’llab-quvvatlash mavjud.

7 Ключевых Аспектов При Выборе Платежного Партнера В Узбекистане
В современном мире электронные платежи становятся неотъемлемой частью любого бизнеса, особенно в контексте онлайн торговли. Это также правдиво и для Узбекистана. Если сейчас рынок e-commerce находится на этапе формирования, по прогнозам KPMG к концу 2027г. данный рынок может составить уже 9-11% от всего ритейла в стране и достичь объема $2,2 млрд. С учетом такого большого потенциала, все актуальнее становится вопрос приема платежей онлайн. Однако, выбор правильного платежного партнера для бизнеса в Узбекистане может оказаться сложным заданием. В Узбекистане не оперируют всем известные международные платежные системы, такие как Stripe и Paypal. В связи с этим, международным компаниям, планирующим войти на Узбекский рынок, а также локальному бизнесу, планирующему запуститься в онлайне, крайне важно бдительно отнестись к выбору партнера, который станет надежным гидом в мире платежей и позволит сфокусироваться на развитии бизнеса.
Ниже приведены ключевые аспекты, которые следует учитывать при выборе платежного партнера, чтобы обеспечить безопасность, удобство и эффективность процесса приема платежей:
1. Наличие лицензии от Центрального Банка Республики Узбекистан:
Проверьте, имеет ли ваш платежный партнер все необходимые лицензии и разрешения от регулирующих органов. В Узбекистане платежная деятельность регулируется Законом Республики Узбекистан «О ПЛАТЕЖАХ И ПЛАТЕЖНЫХ СИСТЕМАХ» от 01.11.2019 г. № ЗРУ-578. Согласно данному закону Центральный банк осуществляет лицензирование деятельности платежных организаций. Партнерство с лицензированной платежной организацией гарантирует соблюдение законодательства и защиту интересов вашего бизнеса. К счастью, вы всегда можете найти актуальный реестр всех лицензированных платежных организаций на сайте Центрального Банка по ссылке: https://cbu.uz/ru/payment-systems/documents-license-applicati/payment-organizations/
2. Доступность платежей с разных типов карт:
Убедитесь, что ваш платежный партнер поддерживает различные типы банковских карт, которые используются в Узбекистане. Сильный платежный партнер сможет предоставить вам возможность приема денежных средств как с карт локальных платежных систем Uzcard и Humo, так и с международных платежных систем, таких как Visa и Mastercard. Это позволит вам достичь максимального охвата при помощи одного партнера и одной интеграции, что в долгосрочном плане сэкономит вам ресурсы бухгалтерии и разработки.
3. Простота и гибкость интеграции:
Интеграция платежного партнера должна быть простой и интуитивно понятной для вашей команды разработки. Ищите партнера, который предлагает удобные API и актуальную документацию, чтобы минимизировать время и затраты на внедрение. Обратите внимание на доступные типы интеграции – предоставляет ли он возможность оплаты через собственную платежную страницу, API, удобные виджеты а также платежные плагины для популярных CMS. Немаловажным фактором является то, как платежная организации интегрирована к процессинговым центрам. Они могут быть интегрированы через банк, или же напрямую к Uzcard и Humo. Прямая интеграция к процессинговым центрам позволяет платежным организациям не зависеть от потенциальных проблем в инфраструктуре банка, а также получать прямой доступ ко всем доступным платежным методам, и предоставлять бизнесу более гибкие методы для реализации процесса платежа.
4. Безопасность карточных данных:
Это один из наиболее важных аспектов при выборе платежного партнера. Убедитесь, что ваш партнер обеспечивает высокий уровень защиты карточных данных в соответствии с международными стандартами безопасности платежных карт (PCI DSS). Это защитит как вас, так и ваших клиентов от возможных финансовых рисков и утечек данных.
5. Надежность инфраструктуры:
Партнер должен обеспечивать надежную инфраструктуру для обработки платежей без простоев и сбоев. Это важно для сохранения доверия клиентов и поддержания бесперебойной работы вашего бизнеса. Поинтересуйтесь какую инфраструктуру использует ваш партнер для обработки ваших платежей, являются ли серверные мощности собственными, есть ли резервные сервера и сетевое оборудование, которое позволит бесперебойно продолжить работу и не потерять данные в случае отказа какой-либо единицы оборудования.
6. Качество поддержки:
Надежный платежный партнер должен предоставлять качественную поддержку как в процессе интеграции, так и в повседневном использовании. Обратите внимание на реакцию на запросы и время решения проблем, чтобы быть уверенными в том, что ваш бизнес не столкнется с длительными простоями из-за проблем с платежами. Зачастую скорость реакции на ваши запросы до или в процессе интеграции является показателем дальнейшего уровня поддержки, на который вы можете рассчитывать в дальнейшей работе.
7. Опыт работы в платежной сфере:
Крайне важно чтобы ваш платежный партнер имел опыт работы в данной сфере, ведь ему вы доверяете самый важный ресурс вашего бизнеса – ваш доход. Работа с опытным парнером освободит вас от рисков потери денег, технических ошибок и перебоев в работе.
Выбор правильного платежного партнера – это важный шаг для успешной работы вашего бизнеса в современной цифровой среде. Придерживаясь указанных выше аспектов и проводя тщательный отбор, вы сможете обеспечить эффективную и безопасную систему платежей для вашей компании в Узбекистане.
Если Вы ищете нового платежного партнера для своего бизнеса в Узбекистане, компания ATMOS готова проконсультировать Вас и стать вашим надежным партнером. ATMOS имеет лицензию платежной организации, предоставляет возможность принятия платежей с карт Uzcard, Humo, Visa и Mastercard, имеет сертификат PCI DSS, а также техническую поддержку доступную 24/7.